Czyszczenie broni myśliwskiej

Zakup dobrej broni myśliwskiej to jedno. Jej utrzymanie i konserwacja to już coś zupełnie innego. Każdy strzał pozostawia w lufie mikro-uszczerbki, które, jeśli nie zostaną zabezpieczone, będą mogły rdzewieć. Zaniedbana broń ma mniejszą donośność, jest mniej precyzyjna, a przede wszystkim, może stać się groźna dla strzelca. Dlatego ważne jest, aby przygotować broń bardzo dokładnie.
Do czyszczenia lufy wykorzystuje się jedną z trzech metod- mechaniczną, elektrolityczna lub chemiczną. Każda ma wady i zalety. Pierwsza, mechaniczna, jest przede wszystkim bardzo pracochłonna, ale to sposób czyszczenia bardzo dokładny, a ponadto uświęcony myśliwską tradycją. Metody elektrolityczne są bardzo szybkie i dokładne, ale także od czyszczącego wymagają olbrzymiej precyzji, aby nie uszkodzić broni. Metody chemiczne w dużej mierze uzupełniają się z mechanicznymi.
Broń czyścimy począwszy od założenia fałszywego zamka. Następnie przygotowujemy wycior szczotki i szmatki. Szczotki najlepiej by były brązowe, wówczas nie są aż tak sztywne jak mosiężne. Do tego oczywiście pewne środki chemiczne, w tym solwent i rozpuszczalnik tombaku. Na rynku dostępne są dziesiątki różnych preparatów, ale żaden z nich nie zastąpi cierpliwości i dokładności.
Przy okazji warto też wspomnieć o prostym wynalazku, który może ułatwić życie, czyli stojak albo imadło, w których można unieruchomić broń na czas czyszczenia. To po pierwsze zwiększa swobodę ruchu użytkownika, dając mu więcej miejsca, a po drugie zwiększa bezpieczeństwo. Warto przy tym wszystkim wspomnieć jeszcze, że oczywiście wszystkie sprzęty do czyszczenia powinny być odpowiednio dopasowane do lufy. Na rynku królują przyrządy amerykańskiej firmy Dewey, ale nie są one bezkonkurencyjne i można znaleźć sporo innych. Tu jednak trzeba mieć pewność, że sprzęt, którego używamy do czyszczenia broni myśliwskiej jest najwyższej jakości. Nie ma innego sposobu na zapewnienie wysokiej dokładności czyszczenia, a także sposobu zabezpieczenia się przed awarią broni na skutek niszczenia wyciora do luf.  Każda sztuka broni jest też przez producenta wyposażona w opis zadań konserwacyjnych, jakie musi użytkownik wykonać oraz warunki przeprowadzania tych prac.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *